Československé ženy
Volba jazyka: Česky English po russki
 home page  mapa webu  kontakty

Medailonky / Krejčová Naděžda provdaná Laubová

 

Naděžda Krejčová provdaná Laubová

umístění / zařazení: telefonistka, spojovací prapor 1. čs. armádního sboru

(datum a místo narození / datum a místo úmrtí: 15. 3. 1927 Zaborol, okr. Rovno, (Polsko)

národnost: česká

evidenční číslo, datum a místo odvodu: 13.822/Ž, Rovno 7. 6. 1944

hodnost, ve které ji zastihl konec války / dnešní hodnost: četař / poručík .

řády a vyznamenání: Zahraniční medaile-se štítkem SSSR, Za Pobědu nad Germanii, Orden Otěčestvennoj vojny 2. stepeni, Za Zaslugi (Polsko)

 

Předválečná léta

Naděžda se narodila 15. března 1927 ve volyňské vesnici Zabolrol, v okrese Rovno. Otec Jan Krejčí, české národnosti, pocházel z Hulče na Volyni, kam se přistěhoval jeho otec z Čech. Pracoval jako řezník. Maminka Anna Krejčová, rozená Horecká, Ukrajinka, byla v domácnosti. Rodiče měli svůj obchod se smíšeným zbožím. Naďa měla sourozence - sestru Sofii (1932) a bratra Borise (1941). Navštěvovala ukrajinskou školu v městě Rovně a po zakončení základní školy, pokračovala na střední ekonomické škole. V červnu 1944 vstoupila do armády. Do armády rovněž nastoupil otec Nadi, který padl při dobývání Dukelského průsmyku na polské straně, kde je také pochován.

 

Válečná léta

Po přijetí do armády v Rovně „ byla jsem odeslána s ostatními nováčky do Sadagury, okres Černovice. Tam jsem prodělala šesti týdenní kurz cvičení se zbraní a posléze kurz spojovací. Na frontě jsem pracovala jako telefonistka u plukovníka Skokana, ve spojovacím praporu. U Krosna náš bunkr byl zasypán a já jsem byla zraněná na páteři (pátý obratel). Na letiště jsme chodili umisťovat signální světla. U Krosna mě dokonce má maminka vyhledala a navštívila na frontě. Se spojovacím praporem jsem šla přes Duklu, Karpaty, Liptovský svatý Mikuláš, kde byla na frontě složitá situace a kde jsme stáli 6 týdnů, pak Ružomberok, Vrůtky, Ostrava, Chotěboř, Praha. Moje bezprostřední velitelka byla plukovnice Štefa Galbová, Slovenka, velmi důsledná, přísná, ale laskavá. Velmi jsem ji měla ráda. Scházela jsem se s ní ještě po válce. Na otázku mé maminky kolik má dětí, odpověděla 42 – to jsme byly my, její děvčata. Zúčastnila jsem se slavnostní přehlídky v přítomnosti pana prezidenta Beneše na Staroměstském náměstí 17. května 1945. Válku jsem skončila v hodnosti četaře.“

 

Poválečná léta

Po válce pracovala Naděžda Laubová v důstojnické jídelně, v Praze 6, Na valech, jako provozní. Po demobilizaci v r. 1947 se ucházela o příděl hospodářství a jako Volyňská Češka, byla určena do Žatce, kde se Volyňstí Češi soustřeďovali. Poněvadž tam nebyl žádný vhodný příděl byla, nasměrována na Chebsko, kde dostala přiděkenou zemědělskou usedlost veVrbové 2. Hospodařila v ní 3 roky. V roce 1947, při repatriaci Volyňských Čechů, kdy přijela i její maminka z Volyně, předala usedlost Zemědělské správě. Uznala, že zemědělské hospodářství není pro ní. Provdala se za Milana Laubeho, Čecha a zakotvila s ním v Chebu. Narodili se jim 2 děti: Naďa (1948) a Milan (1951). Pracovala v restauraci ve Františkových lázních ve Společenském domě a dálkově vystudovala hotelovou školu v Mariánských lázních. Do samého důchodu v r. 1969 pracovala ve Františkových lázních ve vinárně jako vedoucí. Od roku 1981 žije v Praze v domku se svým synem. Naděžda Laubová se aktivně zúčastňovala činnosti ČSPB a ČSOL. Byla členkou výboru organizace ČSBS v Praze 4, vedla klub příslušníků 1. arm. sboru, organizovala jejich pravidelná setkání, věnovala se nemocným válečným spolubojovníkům. Za svou aktivitu byla oceněna řadou pamětních medailí, českých, ruských i polských.

 

Prameny a literatura

Zpracováno podle vyprávění Naděždy Laubové, zapsané Věrou Holubevou – Biněvskou

Vojenský historický archiv

 

Tato část vznikla s finanční podporou Grantového fondu děkana Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity pro rok 2008.

Rozesílání novinek

© 2008 Československé ženy bojující v zahraničních vojenských jednotkách za II. světové války | Všechna práva vyhrazena
Tvorba www stránek WOLFWEB.CZ