




umístění / zařazení: zdravotnice, lékárna 1. čs. brigády v SSSR
datum a místo narození / datum a místo úmrtí: 10. 5. 1923 v Lucku, Ukrajina
národnost: česká
vyznání: pravoslavné
kmenové číslo, datum a místo odvodu:
hodnost, ve které ji zastihl konec války / dnešní hodnost: četař asp./ plk. v z.
řády, vyznamenání: Dukelská pamětní medaile, Medaile Poběda nad Germaniej a další sovětská a naše vyznamewnání
Předválečná léta:
Prarodiče Natalie pocházeli z Moravy, odkud se vystěhovali na Volyň. Natalie vystudovala střední školu v Lucku a v místní lékárně absolvovala povinnou praxi, aby se mohla přihlásit na farmaceutickou fakultu ve Lvově, na které studovala necelé dva semestry. Po uzavření fakulty, po příchodu Němců, opět pracovala v lékárně. Po osvobození Volyně a příchodu čs. vojska na Volyň se přihlásila do čs. armády.
Válečná léta:
Natalie byla po odvodu zařazena do lékárny 1. brigády. Pracovala tam pod vedením PhMr. Heleny Petránkové a zúčastnila se bojů čs. armádního sboru na Dukle i na Slovensku. V polních podmínkách, často i v bezprostředním ohrožení, plnila úkoly zabezpečující chod, jak brigádní ošetřovny, tak i polních útvarů. Zajišťovala přípravu a distribuci léků k útvarovým ošetřovnám, sterilizaci chirurgických nástrojů, nezávadné vody a léčebných roztoků, často v primitivních podmínkách fronty.
V období bojů na Slovensku se vytvořila v rámci čs. armádního sboru 4. brigáda, k níž byla Natalie přeřazena na funkci vedoucí lékárny, kterou u 4. brigády musela i vybudovat. V hodnosti četaře aspiranta se musela přemístit autostopem na nákladním voze ke štábu 4. brigády, k pomoci ji byli přiděleni 4 vojáci a s nimi začala brigádní lékárnu organizovat a na chodu zajišťovat léky a obvazový materiál, stany pro polní ošetřovny a další a další potřebný zdravotnický materiál. Zajišťoval se ze skladů čs. armádního sboru, nebo ze sovětských skladů.
Poválečná léta:
Do Prahy Natalie přišla s 4. brigádou, jako vedoucí lékárnice. Veškerý zbylý válečný zdravotnický materiál umísťovala v prostorách Veletržního paláce v Holešovicích. Když byla 4. brigáda včetně zdravotního praporu převelena na Slovensko, požádala Natalie o přeložení k 1. brigádě, aby mohla dokončit své odborné lékarnické vzdělání. Po složení nostrifikačních zkoušek, na farmaceutické fakultě v Hradci Králové dálkově zakončila studia získáním titulu farmaceutka.
V r. 1945 se přihlásila do aktivní vojenské služby, byla přidělena do Ústřední vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích, kde jako důstojnice praovala v nemocniční lékárně. V důsledku nespravedlivě obviněného jejího manžela Čestmíra Suchardy, byla z činné vojenské služby propuštěna, aby nadále pracovala jako civilní zaměstnanec nemocnice. V ÚVN pracovala 36 let. Po rehabilitaci v r. 1992 ji byla přiznána hodnost plukovníka v z. Dnes žije v Praze, je v důchodu, těžce zdravotně postižená i na následky válečných útrap.
S Natalii Griciuchovou Suchardovou sestavila Jiřina Kopoldová
Tato část vznikla s finanční podporou Grantového fondu děkana Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity pro rok 2008.