




PPPelageaPelagea
umístění / zařazení: čs. 1. polní prapor, 1. armádní sbor, zdravotnice
datum a místo narození / datum a místo úmrtí : 9.12. 1923, Luck, Volyň / -
národnost: Česká
vyznání: Římsko-katolické
kmenové číslo, datum a místo odvodu: 985/ž , 13. 8. 1942 Buzuluk
hodnost, ve které ji zastihl konec války / dnešní hodnost: poručík /pplk. v.v.
řády, vyznamenání: Řád rudé hvězdy (ČSSR), Sokolovská pamětní medaile, Čs. vojenská medaile se štítkem SSSR, Řád vlastenecké války 2. stupně (SSSR), Medaile Za vítězství nad Německem (SSSR) a další
Předválečná léta:
Janina Malínská se narodila v Lucku, na Volyni, kde její rodiče vlastnili pivovar. Její otec byl ruský legionář. Po obsazení západní Volyně Sovětským svazem v r. 1939, otec byl jako zámožný podnikatel internován a 13. dubna 1940 byla celá rodina internována a vysídlena do Kazachstanu. Byli nasazeni na výkopové práce při stavbě tepelné elektrárny. Pracovali tam v v syrových klimatických podmínkách. Po dvou letech, když se dověděli o organizování vojenské jednotky v Buzuluku, odejela Janina se dvěma bratry a matkou do Buzuluku.
Válečná léta
Janina v Buzuluku prošla intenzivní vojenským a zdravotnickým výcvikem a byla zařazena jako sanitářka k 3. pěší rotě polního praporu.. Rotě velel npor. Vl. Janko. S praporem odejela k Sokolovu, kde se zúčastnila jako sanitářka bojů.. Janina zde dostala zánět pohrudnice a TBC a proto byla převelena k záložnímu pluku do Buzuluku, kde se v tamější nemocnici léčila. Se záložním plukem odejela, částečně vyléčená, do Novochoperska, kde se organizovala 1. čs. samostatná brigáda. Zatím jako nedoléčená nebyla uznána schopnou polní služby. Zde se sblížila s Václavem Černým za kterého se provdala a v r. 1944 se jí narodil syn Zbyněk. Zbyňka svěřila dětskému domovu při náhradním pluku. V dubnu 1945 ve Vrůtkách se Janina vrátila k jednotce.
Poválečná léta
Poručice Janina Černá již 8. května demobilizovala. Věnovala se rodině, v r. 1948 se ji narodila dcera Jana. Rodina se stěhovala do Brna, kde Václav Černý přednášel na Vojenské akademii. Do důchodu se rodina přestěhovala do Hradce Králové.
Jan Rail – Jaroslav Šůla a kol. , Sokolováci, Občané z Královéhradecka v boji u Sokolova, vydala
Jednota ČSOL 2008 Hradec Králové
Tato část vznikla s finanční podporou Grantového fondu děkana Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity pro rok 2008.